Утопија за 21. век: изазови и надања
Сажетак
Темат Утопија за 21. век: Изазови и надања покренут је с намером да укаже на прилике и препреке с којим се утопија суочава у 21. веку. Имајући на уму тренутну ситуацију, желели бисмо да подстакнемо отворен дијалог који би допринео размени идеја и бољем разумевању утопије и њене улоге у садашњем историјском тренутку. Да ли утопија може да одговори на многобројне изазове и понуди наду? Како утопијска традиција доприноси текућој јавној дебати о питањима као што су одрживост, дељење, нe/равноправност, екологија, реформа образовања, неолиберални капитализам, нео/пост/колонијализам, мере штедње, климатске промене, глобално отопљавање, убрзани технолошки развој, вештачка интелигенција? Каква би утопија била најподеснија за технолошки високоразвијени 21. век? Може ли нам утопија помоћи да пронађемо алтернативу садашњем стању? Да ли је утопију поразила антиутопија/ дистопија? Је ли утопијска контраофанзива могућа, не само у књижевности већ и уопште?
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори који објављују у часопису сагласни су са следећим условима:
- Аутори задржавају своја ауторска права и додељују часопису ексклузивно право првог објављивања научног рада који је истовремено лиценциран под Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0), што омогућава другима да деле ту интелектуалну својину искључиво у научноистраживачке сврхе уз одговарајуће цитирање на аутора и часопис.
- Аутори имају права да деле своје радове у одговарајућим институционалним репозиторијумима, као и да их накнадно објављују прерађене и уз дораду, али уз обавезну потврду Књижевне историје и напомену о првом објављивању у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено, чак се и подстичу да деле радове вирално (нпр. на друштвеним мрежама попут ResearchGate или Academia), што може довести до продуктивне размене научних информација, као и до веће видљивости и цититираности аутора и часописа. (Погледајте The Effect of Open Access).